Od 9 do 15h jsme na příjmu. Rádi vám poradíme, co vybrat!

Výchova hříběte – od narození do tří let (Renate Ettl)

419 Kč
Skladem

Výchova hříběte není dětská hra. Vyžaduje správný mix zkušeností, vědomostí a velký cit. Autorka předkládá praktické rady, jak hříbě vychovat tak, aby obsedání a první vyjížďky nebyly ve znamení nevyzpytatelného rizika.

Detailní informace

Detailní popis produktu

Výchova hříběte není dětská hra. Vyžaduje správný mix zkušeností, vědomostí a velký cit. Jednou zažité panické reakce a nedůvěru si hříbě nese s sebou a tyto negativní zkušenosti ho mohou provázet celý život. Dobře vychované hříbě se mnohem snáze obsedá a první vyjížďky nejsou ve znamení nevyzpytatelného rizika. Právě proto vznikla tato kniha. Renate Ettl je koňská terapeutka a řadu let se věnuje chovu koní. Vydala již mnoho odborných knih a publikuje také v jezdeckých časopisech. 

Kniha spojuje německou preciznost a přátelským přístupem a najdete v ní tato témata:
🤔 Imprinting – rizika kontroverzní metody a co z ní lze využít, aniž bychom hříběti ublížili
✅ První kroky ve výchově a výcviku
✅ Výcvik po boku matky
✅ Odstav – kdy a jak
✅ Problémy v „pubertě“
✅ Poslušnost a disciplína
✅ První gymnastické cviky
✅ První den obsedání

Odborná recenze
autor: Ing. Michaela Burdová

I když se nám hříbě zdárně vyvíjí a roste ve stádě, rozumná výchova nám usnadní práci v době, kdy z něj bude silný, dospívající kůň. Čas utíká a je škoda ho nevyužít v době, kdy to máme snazší - přestože má hříbě stejnou sílu jako dospělý člověk. Zanedbaná výchova se těžko dohání. A od toho je tu kniha Výchova hříběte od německé autorky Renate Ettl.

Školka hříbat

Chcete mladého koně, který má dobrý vztah a důvěru k lidem, nechá se vodit, postojí při úpravě kopyt, nechá si líbit veterinární ošetření, nakráčí ochotně do přívěsu, nevrhá se při vodění na trávu, neloudí pamlsky, chápe i verbální pokyny a není „závislák“, který nevydrží chvilku sám a nejde od koní, obsedání není drama, ale logické vyústění výcviku. Důsledná výchova od prvních dnů se vyplatí.

Porod se blížil. Veterinář na telefonu domluvený 24/7. Technika zajištěna - kamera jako porodní hlídáček nás nepřetržitě informovala doslova o každém prdu těhotné královny stáje. Přesto jsem ještě o půlnoci vyběhla na fyzickou! kontrolu. Budoucí rodička se soustředěně přebírala v kupce večerního sena, aniž by pohnula hlavou mým směrem. Ta její do sebe zahleděná soustředěnost mě měla trochu varovat, ale vyhodnotila jsem stav na klidnou noc a šla spát. Kolem druhé hodiny v noci nás probudilo třískání do vrat a řehtání valachů. V noční košili jsem se šla podívat, co způsobilo takový rozruch. A našla jsem… mnohonožce! Zrzavé, předlouhé nohy propletené do sebe, vrávorající hlava jako by k nim nepatřila.  Vánočku z končetin olizovala klisna tak urputně a dlouho, že tvorečka po slámě odstrkovala ven z boxu. Ryzáček si stoupl celkem rychle (díky i navzdory naší asistenci)… a všechno šlo jako podle učebnice. Ponechali jsme ho v péči zkušené matky, opatlaní od mleziva šli domů a do půl páté ráno jsme vymýšleli jméno. Život přírůstku do naší stáje jsme měli ve svých rukou. Vychováme ho dobře? Ale nejdřív...

Máme vhodné podmínky?

V úvodní kapitole se novopečený chovatel může ujistit, zda má opravdu vhodné podmínky pro odchov hříběte. Můžete nad tím mávnout rukou, že je to přece jasné jako facka, proč objevovat Ameriku, ale stále se ještě rodí hříbata na dvorečku, bez možnosti adekvátních sociálních kontaktů a prostor.

Když vykoukne na tento svět

A je na světě. Jak s ním zacházet? Zmíněný hřebeček přišel na svět roku 1994, tři roky po vydání knihy Dr. Roberta Millera o imprintingu. U nás mělo větší povědomí o této metodě zpoždění, což nebylo na škodu, protože chvilku trvalo, než se metoda z převratné stala i kontroverzní. Takové ode zdi ke zdi. V tomto duchu je i kapitola o imprintingu. Nic se nemá přehánět. My jsme „neimprintingovali“, ale věřím, že kdybych tehdy měla knihu od Millera v ruce, možná by mělo hříbě příliš intenzivně „osahávací“ začátek života. Tehdy byl po zahraničních informacích hlad a všechno se hned zkoušelo v praxi. Autorka věnuje imprintingu několik stran a čtenář má jasnou představu, v čem spočívá a jaká je jeho výhoda a nepříjemná rizika pro budoucí vývoj mladého koně.

Klisna jako magnet

Porod a první dny máme zdárně za sebou. Pro jezdce je interval od narození hříběte do obsedání nekonečně dlouhý, ale je tolik věcí, které se dají s mladým koněm podnikat a skládat mozaiku jeho výchovy kamínek po kamínku – a tím si ušetřit problémy v budoucnu a usnadnit si výcvik pod sedlem. Samozřejmě má hříbě nejprve svou matku, která o něj pečuje dnem a nocí, a je fajn vědět, jak bezpečný přístav matky využít při výchově. Tedy není to nějaká astronomická věda, ale praktické zkušenosti, jak toho využívat cíleně (například nácvik vodění, nakládání) a čeho se vyvarovat. Co si určitě každý majitel hříběte užije, jsou tipy pro vycházky do terénu po boku klisny, a to na volno i na vodítku.

Mladého koně jsme naučili spoustu věcí, od nasazení ohlávky, vodění, nakládání do přívěsu, zvedání nohou, uvazování – a pokud postupujeme logicky krok za krokem, je pravděpodobné, že naděláme co nejméně chyb (autorka vždy upozorní na ožehavé situace a jak jim předejít). Máme dobře vychovaného, spolupracujícího mladého koně, kterého navíc vedeme k samostatnosti (dočteme se, jak lze proces osamostatňování snadno pokazit). Dokonce jsme s ním absolvovali nějaké výjezdy. Samozřejmě kromě chvilek učení vyrůstá na pastvinách jako člen stádečka nebo stáda. Nevyhnutelně však míříme ke kapitole „Telecí léta“.

Puberťáci – co se to stalo s mým přátelským a ochotným parťákem?

Zpočátku jde všechno hladce, ze sajícího hříběte je odstávče a z odstávčete roček a už jsme ho naučili spoustu věcí. Je milé, ochotné a dychtivé spolupracovat. Ale pak se rázem nebo plíživě náš čtyřnohý výrostek změní v monstrum – vzpurné, odmítající a divoké.

I lekce, kterou do té doby mladý kůň zvládal dokonale, může vypadat jako vyhlášení války a z běžné manipulace je velké drama. A může se to táhnout od roka a půl až dvou let až do pěti až šesti let. Jak často jste asi četli příběhy o špičkových koních, se kterými byly v mládí jen problémy? Příčinou samozřejmě nemusí být jen puberta, ale pokud vyloučíme jiné příčiny a zbudou nám „telecí léta“, tak si uvědomíte, že ten kůň není zlý, hajzl, zlomyslný apod., ale velí mu instinkt a hormony. Prostě přirozený, normální vývoj. Instinkt předání genů musí být přece dost silný pro přežití druhu.

Co s tím?  Není nutné hned psát inzeráty, ale důsledně nastavit hranice – v krajním případě až na hranici trestu (ale nezapomínat, že existuje pochvala a odměna). Logicky následuje kapitola o upevňování disciplíny a poslušnosti. Kůň se už je schopen soustředit se dvacet až třicet minut a jeho vychýlené chování je vhodnou příležitostí, jak právě v tomto období upevnit dobré základy výchovy – pokud si ovšem na něj majitel udělá pravidelně nějaký ten čas mezitím, co dvouletek vyrůstá ve svém stádečku. K některým lekcím se vrací (protože puberťák se tváří, že nic takového dosud neznal), a další se nabízejí.

(Náš ryzák prošel obdobím puberty v pohodě, zato jeho polobratr nám ji naservíroval řádně okořeněnou.)

Učíme ho reagovat na hlasové pomůcky – zastavení, vykročení, couvání, ground tying atd. Věnujeme se desenzibilizaci na různé strašáky. Nezapomínáme na gymnastická cvičení ze země na bariérách a cirkusové cviky jako cvičení na podstavci, horská koza a španělský krok.

Vypadá to jako výcvik na plný úvazek, ale časová dotace není závratná. Lepší je samozřejmě využít pro výcvik dvacet minut denně (nebo několikrát týdně) než mladého koně prudit dvě hodiny v kuse jednou za týden.

Obsedáme

Kůň je stále ještě „mimino“, ale ve třech letech se dostáváme k životnímu mezníku, obsedání. Autorka se poctivě zabývá úvahami nad vhodným věkem pro obsednutí koně, růstovými štěrbinami, a vyvrací úzus o raných a pozdních plemenech. S předkládanými vědomostmi si žádný majitel nesedne na dvouletého koně. Pokud chce mít jistotu, začne s obsedáním ve čtyřech letech. Pokud obsedá dříve, měl by se přesvědčit, zda jsou růstové štěrbiny uzavřené (rentgen).

Jestliže se majitel mladého koně dostal až sem, bude postupovat víceméně tradičně, buduje svaly koně (pokud nebyla možnost trénovat kondici na ruce s vodícím koněm v terénu, využívá lonž, kruhovku) – vysvětleno srozumitelně jak na to a čeho se vyvarovat. Zařazuje pasivní pohybová a protahovací cvičení. Navykání na sedlo by neměl být po předchozí výchově problém, ale autorka postupuje opravdu malými krůčky. Pak „jezdíme“ ze země nasucho… a dalších několik stran nasedáme.

Ze závěrečné kapitoly „Měřítko úspěšnosti výcviku“ bych vybrala větu:
Dobré trenéry nedělá rychlost, ale cit a konzistence…

Proč si knížku koupit?

Protože chcete udělat co nejméně zbytečných chyb. Není to složité, pokud postupujete logicky a konzistentně a takový základní postup knížka nabízí. Ať už si hříbě odchováme nebo začínáme rovnou se starším hříbětem, je dobré vědět, co, kdy a proč chci hříbě naučit, jak si výcvik usnadnit díky klisně. Nelze v abecedě výchovy začít u písmene K, když neumí A. Těžko s ním půjdeme na vodítku na vycházku, když neví, co je to ohlávka. V knize kroky logicky a polopaticky navazují jeden na druhý a začínající chovatel svého vysněného hříběte se má v každé fázi čeho chytit. Zanedbání výchovy sajícího hříběte se těžko dohání. Není nemožné vychovat starší, „divoké“ mladé koně, ale to vyžaduje velmi zkušeného člověka. Nejistý a úzkostlivý majitel ohrožuje sebe a v podstatě i dobrý život koně. Lepší je, když se ve správný čas zabývá tím, co je v dané době nejlepší a nejsnazší.

Námitky?

Někomu může chybět větší důraz na přirozenou komunikaci a´la Pat Parelli a dalších horsemanů či pozitivní posilování (slovo pamlsek se v celé knize objeví dva krát, zato pochvala často).

Autorka sice zmiňuje situaci, kdy přijde do stáje nové odstávče a jak s ním zacházet, ale neřeší konkrétně případ, kdy si majitel koupí dvouletka, tedy rovnou „puberťáka“, který neprošel žádnou výchovou, neumí chodit na vodítku, neumí zvedat nohy, neumí vlastně nic. To je záležitost, která v knize některým recenzentům chybí – právě těm méně zkušeným, kteří se potýkají se všemi projevy dospívání jejich nové, dvouleté akvizice. Knížka však určitě pomůže nešťastnému majiteli pochopit chování koně, zjistit „bílá místa“ , začít od začátku a taky poznat, kdy mu nezbude nic jiného, než oslovit odborníka.

O autorce

Renate Ettle je autorka, fotografka, fyzioterapeutka a osteoterapeutka koní, napsala již 35 odborných knih, mezi jinými např. :

Pferde naturgemäß und artgerecht halten (BLV-Verlag), München, 1998
Pferdewissen aus dem Wilden Westen (Kosmos-Verlag), Stuttgart, 1996, 2003, 2007
Sporttherapie für Pferde (Cadmos-Verlag), Lüneburg, 2000
Lehrbuch Westernreiten (Cadmos-Verlag), Lüneburg, 2007
Horse-Agility (Müller-Rüschlikon), 2008
Manuelle Pferdetherapie (Sonntag-Verlag), 2013
Kreative Pferdefotografie (dpunkt.Verlag), 2019
New Forest Ponys (Reihe: Europas wilde Pferde) (Silver Horse Edition), 2020

 

Kompletní obsah

 Úvahy o odchovu – 9

Zacházení s novorozeným hříbětem – 13
Když spatří světlo světa – 13
Blížící se porod a jeho známky – 14
Porod – 15
Veterinární péče o hříbě – 17
Pro a proti: Imprinting – 18
Co je to vtištění a výcvik imprintingem? – 19
Techniky tréninku imprintingu – 22
Je to správný způsob? – 26
První kroky ve škole hříběte – 28
Doteky a čištění – 29
Nasazení ohlávky – 30
Zvedání nohou – 32
První vodění – 34
Vodění po boku matky – 36
Hříbě přivázané u obřišníku klisny – 37
První zkušenosti v terénu – 39
Jízda v přepravníku – 43
První samostatné aktivity hříběte – 47
Sólo pro hříbě  – 48
Hříbě o samotě – 48
Odstav – 50
Kdy je správný čas? – 50
Náhlý, nebo postupný odstav? – 53
Po odstavu – 55

Odstávčata a ročci – 59
Lekce v prvním a v druhém roce – 59
Předpoklady a problémy – 60
Osvěžení hříběcích lekcí – 64
Obtížné lekce – 66
A zas a znovu zůstávají sami – 70
Vycházky na ruce – 70
Vodění z koně – 73
Klidné stání na úvazu – 75
Hry a triky? – 78
Divoká hříbata a problémy – 79
První výjezdy – 80
Příprava na výstavu – 81
Hříbě na závodech – 83
Průvody a vyjížďky – 83

Dvouletý kůň – 85
Pohlavní dospělost – 85
Kastrace hřebců – 86
Zapustit dvouleté klisny? – 88
Problémy v „telecím věku“ – 89
Pozice ve stádě – 89
„Myslím to vážně!“ – 91
Upevňování poslušnosti a disciplíny – 94
Hlasové instrukce – 94
Zastavení – 96
Ground Tying – 97
Couvání – 99
Navykání na rušivé objekty na těle – 101
Gymnastická cvičení – 105
Překračování bariér – 105
Labyrint – 106
Obraty na místě – 107
Kůň roste s úkoly – 108
Další možnosti práce na ruce – 110
Cirkusové lekce – 112

Tříletý kůň – 117
Výkonnost mladého koně – 117
Hodnocení exteriéru – 119
Ranné – a pozdní – 121
Růstové zóny jako kritérium – 123
Systematické budování svalů – 124
Kruhovka a lonžování – 124
Pasivní pohybová a protahovací cvičení – 128
Obsedání – 131
Navykání na sedlo a uzdění – 131
Ježdění a zápřež ze země – 134
První nasedání – 136

Měřítko úspěšnosti tréninku – 139

Doplňkové parametry

Kategorie: Chovatelství
Vazba: brožovaná
Rozměr: 156 x 215 mm
Počet stran: 142
Jazyk: čeština
Vydavatel: Arcaro
Rok vydání: 2025
ISBN: 978-80-88452-25-6

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Pouze registrovaní uživatelé mohou vkládat příspěvky. Prosím přihlaste se nebo se registrujte.

Nevyplňujte toto pole:

Bezpečnostní kontrola

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz.