Příroda
Nejprodávanější
Značky
Kontakt s domácími mazlíčky obohacuje náš život a v mnoha situacích se může ukázat jako léčivý, protože nám pomáhá vyčistit si hlavu a nemyslet na stres v práci či na budoucnost. Psychoterapeut Rainer Wohlfarth a koučka Bettina Mutschlerová – specialisté na terapii pomocí zvířat – nám ve své knize pomáhají pochopit, jak je kontakt se psy, kočkami, koňmi a dalšími zvířaty důležitý pro naše fyzické a psychické zdraví a jak díky němu můžeme zlepšit svůj život.
podtitul: Průvodce přežitím v těžkých dobách
V Knize o naději čerpá Jane Goodallová z moudrosti celého svého života, který zasvětila přírodě, a pomáhá nám pochopit, jak si zachovat naději i tváří v tvář pandemiím, válkám a hrozícím ekologickým katastrofám. V důvěrném rozhovoru s Douglasem Abramsem poutavě vypráví o svých cestách po celém světě, průkopnickém výzkumu a neutuchajícím aktivismu. Její bohaté zkušenosti nám mohou pomoci lépe porozumět krizím, jimž v současnosti čelíme. Jane a Doug společně nastiňují jedinou možnou cestu vpřed - začít opět věřit v budoucnost. Protože naděje existuje, i když se někdy zdá být nedosažitelná. Můžeme ji najít například v přírodě - a v naší vlastní odolnosti.
Kniha S klikrem do zvířecího nitra přibližuje nejen klikrtrénink jako takový, ale i to, z čeho vychází, jak a proč funguje a co všechno díky němu autorka při svých setkáních se zvířaty zažila. To ale není zdaleka všechno – prostřednictvím poutavých zvířecích příběhů umožňuje čtenářům porozumět tomu, jak lidé a zvířata myslí a jak se chovají.
Etologie vysvětluje chování ve čtyřech rovinách: na úrovni mechanismů (tedy jak je chování řízeno souhrou vnějších podnětů a vnitřního stavu zvířete), na úrovni ontogeneze (jak je utvářeno interakcí mezi genotypem a získanými zkušenostmi), na úrovni funkce (jak chování pomáhá živočichům přežít a předat geny potomkům) a na úrovni evoluce (jak se chování proměňuje u živočichů patřících k různým fylogenetickým větvím).
Příručka etické komunikace se zvířaty. Podle Gabby Harrisové nám zvířata mohou být průvodci na cestě poznávání sebe sama i světa kolem nás. Ptáte se, jak to souvisí s tréninkem zvířat? To, jací jsme uvnitř a jak se chováme navenek, má přímý dopad na to, jak nás zvířata vnímají, a tudíž i to, jak probíhá naše vzájemná komunikace.
Gabrielle Harrisová vyrostla v rodině zvěrolékaře a posledních 25 let působila jako trenérka mořských savců, koní i psů v celé řadě zemí. Přestože strávila mezi zvířaty prakticky celý svůj život, její cesta k pochopení, jak se zvířaty komunikovat a navazovat s nimi vztahy, nebyla vůbec jednoduchá. V knize Dotknout se zvířecí duše shrnula své zkušenosti, dojmy a především konkrétní zážitky se zvířaty, které formovaly její přístup k trénování a výcviku.
Vlci se vracejí do naší krajiny. Tito zdatní lovci, kteří z našich lesů na dlouhou dobu úplně zmizeli, jsou zpět. V příhraničních oblastech už opět žije několik vlčích smeček a párů. Jejich počet stále roste, proto je načase se s těmito zajímavými šelmami blíže seznámit a dozvědět se, jak žijí, čím se živí a jak by mohlo vypadat pokojné soužití člověka a vlka. Vydejte se s fotografem Axelem Gomillem mezi divoké vlky a zažijte nezapomenutelné dobrodružství.
Ulisse a Achille jsou dvě vlčata, která se krátce po sobě našla opuštěná v lese, každé na jiném místě. Obě byla převezena do záchranné stanice v italských Apeninách, kde o ně bude dobře postaráno. Vlci by tu měli prožít celý život, protože pokud vyrůstají v blízkosti člověka, neosvojí si zákony smečky a bez nich v přírodě nedokážou přežít. Jenže Elisa to vidí jinak a se svými kolegy ze stanice usiluje o to, aby vlci mohli být navráceni do svého přirozeného prostředí. Giuseppe Festa sleduje pohnutý osud obou vlků a dramatické úsilí vypustit je na svobodu, poutavě přibližuje tato fascinující zvířata a opěvuje kouzlo přírody, od níž jsme se tolik vzdálili.
Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky, láskyplně se starají o svoje potomstvo a pečují dokonce i o své staré a nemocné sousedy. Neuvěřitelné? Ale pravdivé!
Světově uznávaná bioložka a ochránkyně přírody Jane Goodallová změnila svým výzkumem v šedesátých letech 20. století pohled na chování šimpanzů a významně se zasloužila o jejich ochranu. Zjistila například, že tito primáti používají nástroje, že dokážou projevovat své emoce, ale i to, že se mezi sebou zabíjejí. Šimpanze v africkém Gombe studovala přes 45 let a právě jí vděčíme za mnoho poznatků o nich.
Kniha Než stromům dojde dech je vyznáním lásky stromům a současně výzvou, abychom konečně začali chránit přírodu a pečovat o její nekonečnou mnohotvárnost, i když se nám doposud nepodařilo zcela pochopit její provázanost. A také cestou k pochopení, že to děláme ve vlastním zájmu. Stromy se totiž bez lidí hravě obejdou, ale lidé bez stromů ne.